Grossglockner-Velký Zvoník (3797m)
[Grossglockner] [Naše cesta] [Fotogalerie] [Technické poznámky]
Velký Zvoník
Nejvyšší a nejpopulárnější vrchol Rakouska, na který proudí za hezkého počasí řady turistů, hororolezců a horských vůdců. Možných cest k dobytí Glockneru je celkem 16. Nejlehčí, či Normálka vede od chaty Erzherzog-Johann-hütte na Adlersruhe do sedla pod Malým Glocknerem přes Glocknerteil, hřebínkem KG do Glocknerscharte a krátkým skalnatým výšvihem na hlavní vrchol. Cesta je zajištěna tyčemi v úseku scharty i ocelovým lanem a tak kdo má chuť a čas, či pokud to podmínky vyžadují, může se jistit. Touto cestou vystoupili horští vůdci bratři Klotzovi a farář Horasch poprvé v roce 1800 (29.7.) na vrchol. Výchozím bodem byl Heiligenblut na severu a ledovec Pasterze. Tuto vpravdě expediční akci, které se uúčastnilo pčes 60 lidí organizoval a financoval arcibiskup kníže Franz von Salm. Dalším populárním výstupem je též v podstatě feratově pojatý Stüdlgrat, což je skalní lezení kolem IV stupně obtížnosti. Detailní popis výstupu na spřátelených stránkách. Žlab hraběte Pallaviciniho (cesta z roku 1850 s horským vůdcem H.Tribusserem, který do ledu sekerou vysekal pro pana hraběte 2500 stupů, P-Rinne) je ledovou lahůdkou. 600m 50 stupňového ledu, končícího v Glocknerscharte. Od severu je možný výstup přes Meletzkigrat a Lammerggrat.
Naše cesta - 06/2004
Abychom se vyhnuli davům proudícím na vrchol, zvolili jsme termín, kdy chaty byly ještě zavřené, po dlouhé zimě hodně sněhu a opravdu nepříznivá předpověď počasí. Pravdou je, že hlavním motivem pro část účastníků, byla poslední možnost aklimatizace před letním výletem za peruánskými vrcholy. Všechna nepříznivá očekávání se vyplnila nicméně i tak k vrcholu doputovalo 10 lidí.Cílem bylo pobýt co nejdéle co nejvýše a vystoupit na vrchol Normálkou tolikrát, kolik budeme schopni.
*Výstup:
Z Prahy přes Rozvadov, Mnichov, Kufstein, St. Johan, Felbertauerntunel, Kals am GG a odtud ještě výše na parkoviště u Locknerhaus. Parkoviště je rozlehlé a přespat zde nebývá problém. Odtud již pěšky přes Locknerhütte a Stüdlhütte po ledovci Kodnitzkees až na Erzherzog Johann Hütte. PK a VV se ještě ten den rozhodli vystoupat do sedélka pod KG a tím byl program prvního dne vyčerpán. Dál už jsme každý dle svých fyziologických limitů bojovali s výškou. Večer jsem si ještě naposledy vyfotil GG, který se trochu ukázal z mraků a to bylo naposled co jsme něco viděli. Ráno již čerstvý sníh a mlha. Vydali jsme se k vrcholu a za hodinu již seděli u kříže. Prý je odtud hezký výhled.. Odpoledne už bylo opravdu nevlídno, nicméně vrchol ještě jednou padl. Třetí den si už nás GG nepustil k tělu a ze sedélka pod KG jsme se vrátili s vydatnou pomocí GPS zpět. Na Bahnhofu lze opravdu velmi jednoduše zabloudit, jak se o týden později povedlo jiné české skupině.
Technické poznámky
*Doprava
Praha-Mnichov-Felbertauerntunnel-Kals-Locknerhaus. 620km, 7.5 hod.
*Vybavení:
1 lano 60m (nepoužili jsme), mačky, cepín, hůlky, sedáky, GPS
*Časové a jiné údaje ( s pomocí GPS):
Trocha statistiky:
Za aklimatizaci nachozeno dohromady 19,93 km
Za aklimatizaci nastoupáno dohromady 2634 m
První den dosaženo výšky 3 706 m.n.m. (PK) a 3 598 m.n.m. (VV)
Druhý den dosaženo dvakrát výšky 3 798 m.n.m.
Třetí den dosaženo výšky 3 706 m.n.m.
*Náklady:
doprava 1250 km 3.3 Kč/km, poplatek za tunel 10E,
[Grossglockner] [Naše cesta] [Fotogalerie] [Technické poznámky]