Gr.Venediger-Velký Benátčan (3674m)

[Gr.Venediger] [Naše cesta] [Fotogalerie] [Technické poznámky]


Velký Benátčan

Venediger v pohledu z plato u Johanishütte (ta není ještě vidět)  Při výstupu z údolí

Zaledněný vrchol ve Velkých Taurách na rozhraní spolkových zemí Salzburcko a Tyroly (východní). Jako relativně snadno dostupný vrchol je vyhledávaným a častým cílem místních. Najdeme jej také často v nabídce cestovních kanceláří zabývajících se zádveřními aktivitami. Na vrchol se lze chodeckým terénem dostat jak ze severu z Kürsingerhütte, tak z východu od Matreier Tauernhaus (privátní chata nepatřící AV) přes Alte (nocleh) a Neue Pragerhütte a konečně z jižní strany, kde je východiskem vesnice Hinterbichl(1450m).Odsud lze výstup přes Johanishütte a Defreggerhaus teoreticky zvládnout za den. Veškeré výstupy popisované na webu jsou z letních měsíců.


Naše cesta

 

Naše výprava byla pojata jako další skialpinistická lekce. (viz první a druhá lekce skialpinismu). Vybrali jsme jižní cestu, kde je výstup dolinou nejkratší a relativně rychle se vystoupí do výšky nad pásmo lesa.
*Přístup:
Z Prahy přes Linz, Salzburg, dále ještě 50 km po dálnici směr Graz, výjezd na Bischofshofen, přes Zell am See, Matrei do Praegraten. Zde jsme měli domluvený nocleh. Druhý den ještě krátký přejezd do Hinterbichlu na parkoviště (1450m) a dále již na lyžích vzhůru.
*Výstup:
Prvním cílem je chata Johanishütte postavená již v roce 1857 a obnovená v r 1930 pražským spolkem německého AV. Chata je ve výšce 2111 m a v letních měsících sem davy turistů dováží tzv."hüttentaxi". Dále se cesta stáčí doprava a strmě stoupá vzhůru. Vlevo nad sebou vidíme stožáry nákladní lanovky na Defreggerhaus, který je naším dnešním cílem. Chata je přes zimu zavřená, ale k dispozici je malý winteraum s kapacitou 10-14 lidí. Je vybaven kamny základním nádobím a nasekaným dřevem, což je ta nejpříjemnější věc a tak celou noc řádně topíme. I tak jsme rádi, že jsme se nespolehli na místní deky a vynesli si sem spacák. V noci nás budí poryvy větru a tak trochu s obavou myslíme na další postup. Krom toho v chatce šramotí i hranostaj a až ráno zjistíme, že celou noc trávil vizitací našich (zejm.Pavlových) potravin. Druhý den nás čeká cesta přes ledovec, který je v tuto dobu prakticky bez trhlin. Vítr se sklidnil oproti předchozímu dni je zataženo, nicméně viditelnost je dobrá. Cesta zakreslená na mapě je dobrým vodítkem postupu přes ledovec. Po dosažení hřebene je pěkný pohled na Taury a i Velký Zvoník je takřka na dosah. Zbývá ještě asi hodina na vrchol, na který je nutno v závěru dojít přes krátký cca 20 m hřebínek. Alespoň zde trochu toho adrenalinu. Sjezd do údolí je dvouhodinovou lahůdkou, zkalenou jen nedostatkem sněhu od chaty Johanishütte.


Technické poznámky

schema značených cest  topo

*Doprava
Praha-Linz-Salzburg-Bischofdhofen-Zell am See-Felbertauerntunnel-Praegraten-Hinterbichl. 612km, 7.5 hod.
*Vybavení:
skialpy, 1 lano 60m, mačky, cepín, sedáky, peeps, lavin. lopaty, spacák - tj batohy cca 12 kg
*Časové údaje:
Hinterbich-Johanishütte - 3 hod
Johanishütte-Defreggerhaus - 3 hod
Defreggerhaus-Venediger - 3 hod
Venediger-Hinterbichl - X hod
Celý výlet Praha-Venediger-Praha trval 53 hod.
*Náklady:
doprava 1232km 2.6 Kč/km, poplatek za tunel 10E, nocleh v Praegraten 15E, nocleh Defreggerhaus 7,5E

[Gr.Venediger] [Naše cesta] [Fotogalerie] [Technické poznámky]