Berchtesgadenské Alpy – 4 dny na Blaueishütte
[Fotogalerie] [Hlavní stránka]

Text: Pavel Kotúček

Před čelním sklem našeho auta se opět míhají světla kamionů a opět absolvujeme už skoro rutinní noční cestu Rakouskem. Tentokrát je naším cílem německá oblast Berchtesgadenských Alp, kam do městečka Ramsau a k jezeru Hintersee přijíždíme asi dvě hodiny před půlnocí. Odtud nás čeká dvou a půl hodinový velice strmý výstup na chatu Blaueis, která bude naším útočištěm po následující tři dny. Skupina Berchtesgadenských Alp je známá především díky vrcholu Watzmann, jehož východní stěna s téměř dvěma tisící metry je nejvyšší v Alpách. Již méně známý je fakt, že je zde nejseverněji položený alpský ledovec Blaueis, jehož někdejší mohutnost však můžeme obdivovat už jen na starých kolorovaných fotografiích, či na sérii obrázků na stejnojmenné chatě. Mohutná masa ledu, ještě před sto lety vyplňující téměř celou dolinu, se dnes zmenšila na malý jazyk šedého ledu v jejím závěru. A právě chata Blaueis a oblast kolem vrcholu Hochkalter je naším cílem. Celá horská skupina je uspořádána do jakési podkovy a na nástupy jednotlivých cest tak nebude daleko. Vaření na lavici před chatou přímo odporuje tomu, že chata je vyhlášena svými obřími ovocnými koláči, jejichž fotografie jsou dokonce i na internetových stránkách chaty. Nakonec této skutečnosti ale nedokážeme odolat a na ony „Kucheny“ přeci jen dojde. Lezecké plány prvního dne jsou spíš skromnější a tak vyrážíme ve tříčlenném družstvu do západní stěny vrcholu Schärtenspitze, do sedmidélkové cesty Water Pipe, s obtížností VI-, jejíž klíčová délka vede mělkým vodním žlábkem ve středu mírně skloněné 40 metrové plotny. Další úseky plotnového lezení se střídají s travnatými policemi, po kterých rychle postupujeme a už za 2 hodiny sedíme na hřebeni. Druhý lezecký tým – tedy Pavel s Vláďou - který absolvoval rekonvalescenční výstup cestou Logic Line, s obtížností IV a vedoucí několik desítek metrů vedle nás, se už taky vyhřívá na podzimním slunci a krmí havrany z celé doliny, kteří přiletěli na svačinu. Společně pak turistickou cestou pokračujeme na vrchol Schärtenspitze, odkud obdivujeme skutečné horské panorama s masivním Watzmannem téměř na dosah. Dřevěný kříž na vrcholu pak přivádí naše myšlenky na plánovaný výstup dalšího dne – cestu Requiem.
Sedmidélkový klasický alpský výstup v JV stěně Rotpalfenu, s obtížností VI+ nás nechá sáhnou až na dno našich psychických i fyzických sil. To ale teď ani netušíme a naopak se radujeme z toho, že – jak je uvedeno v průvodci na chatě - byly před třemi lety staré skoby na štandech nahrazeny vrtanými nýty. Jinak nás čeká v celé cestě jen pět starých skob a jeden nýt –to vše na 280 metrech. Už v první délce ale začínáme tušit, že něco není v pořádku. Délka je uváděna za VI-, ale její přelezení se daří jen s největšími obtížemi. Co tedy bude dál, když poslední délka má být ještě o dva stupně těžší ? Druhá délka začíná podle Martinových slov „krátkým traverzem v kamenolomu“, další mírně převislé kouty jsou dost podobné a jediná rezavá skoba v trávě moc klidu nepřidá. Pocity při lezení tak hraničí až s nevolností, když 15 metrů nad posledním friendem Martin hlásí ještě 10 metrů plotnového lezení na štand
Třetí délka, kde se alespoň na chvíli dostáváme do hřejivých paprsků slunce, je jediná skutečně odpočinková, pak už nás čekají jen převisy a studený stín. Ze začátku čtvrté délky se Martin vrací a jak sám říká, „dál už nemusí bojovat se svým strachem“. Veškeré psychické obtíže tak do konce výstupu zůstávají na mě. Jak těžké bylo se s tím vyrovnat zjišťuji až večer na chatě, kdy ze mě veškeré napětí padá a do očí se derou slzy únavy. Teď ale zbývají ještě tři délky. Převislé koutové spáry nás dvěma délkami přivádějí pod velký střechový převis. Nad ním pak zbývá jen krátká snadná délka na hřeben a bude to za námi. Teď tedy tři metry přes převis. Obtížnost VI+ jakých jsme už lezli, ale tohle vypadá jinak. Myšlenky na čistý přelez jsou po pár pokusech pryč, hlavně nahoru, jakkoliv. Při jednom z marných pokusů o nalezení použitelného chytu nad převisem se vytrhává mikrofriend a další pokus tak končí pádem. Začíná se stmívat a pomalu se smiřujeme s tím, že výstup se dokončit nepodaří. Ještě jeden poslední pokus a pak mlčky ve tmě slaňujeme do údolí. Po 12 hodinách ve stěně ustupujeme 20 metrů od konce cesty. Co jsme podcenili ptáme se každý sám sebe.
Naopak úplným úspěchem dopadl druhý den pro dvojku Pavla a Vláďi. Mnohahodinovou hřebenovou túrou, vytyčenou již v roce 1899, s obtížností IV dosáhli prakticky všechny vrcholy kolem doliny – tedy Blauiesspitze, Hochkalter a Rotpalfen. Exponovaný výstup nepostrádal ani dramatické okamžiky a Pavlovi fotografie tak i nám přinesly pohledy na celou oblast Berchtesgadenských Alp. Až pozdě večer se opět všichni setkáváme na chatě a zážitky z výstupů znovu ožívají – tentokrát už ale příjemněji.
Třetí den odcházejí Pavel, Vláďa a tentokrát s nimi i Martina na Steinberg, jejich poslední nedosažený vrchol v této oblasti. Cesta Platenweg vedoucí hladkými plotnami ale není žádným problémem a tak brzy dosahují vrcholu. I my si jdeme poslední den uklidnit nervy opět do západní stěny Schärtenspitze, do cesty Gloreichen Sieben – tedy Sedm statečných. Obtížnost cesty je opět za VI, ale nějak jinak. Bez problémů si užíváme převisů i ploten a na vrcholu opět čekají opeření kamarádi na svou svačinu.
Až po návratu domů se nám podaří získat další informace o cestě Requiem v záznamech německého Alpenfereinu: Rok 1981 – tedy rok vzniku této cesty - je vrcholem alpské horolezecké aktivity Michaela Hallingera a Lorenze Koppla, dvacetiletých lezců z Ramsau a Berchtesgadenu. Právě tato cesta je jednou ze tří nejobtížnějších, které záznamy s jejich jmény uvádějí. Tento rok je také historickým mezníkem na poli volného lezení:
Rudi Klausner a Josef Aschauer ohodnotili  svou cestu »Sakrischen Eck« na Kleinen Watzmann poprvé v historii lezení v Berchtergadenských Alpách (první alpská sedma Pumprisse na Fleischbank ve Wilder Kaiser) stupněm VII- !!! Další sedma v oblasti přišla dokonce až o dva roky později. Cesta Requiem tedy stála na vrcholu tehdy uzavřené klasifikace a její skutečné obtíže můžeme jen odhadovat. Snad VII/ VII+.
Mezi vrcholky stromů za námi zůstávají i vrcholy hor a s nimi nedokončená cesta Requiem, stejně jako zůstalo nedokončené stejnojmenné hudební dílo Wolfganga Amadea Mozarta. Asi to tak mělo všechno být.
Pražsko-sudetská sekce: Martin Kment, Pavel Kotúček, Martina Štroblová, Pavel Kunt, Vláďa Vinduška

 

Poznámky:

 

Co jsme vylezli:


První den:Water Pipe VI, PK,MK,MŠ, Logic LIne IV+, PK, VV
Druhý den:Hochkalter rund weg IV, PK,VV, Requiem VI, PK,MK, MŠ
Třetí den: Gloreichen Sieben VI, PK,MK, Platten Weg II, PK, VV, MŠ

www.blaueishuette.de - detailní stránky chaty s popisy tůr a topy cest
Pächter:
Raphael und Brigitte Hang
Im Tal 106
83486 Ramsau
Tel./Fax (Hütte): 0049 / 8657 / 271
Tel. (Privat): 0049 / 8657 / 546
Fax (Privat): 0049 / 8657 / 985902
email: raphael.hang@t-online.de


Fotodokumentace byla částečně doplněna smímky z filmu Requiem z produkce Extrem Film Pavel Kotůček obálka DVD viz níže, omluva za malé rozlišení fotek)

 

 

Topo tak jak si ho pamatujeme, případně zde ke stažení