PIZZO CENGALO

Motto: Začal piť a spievat tak mu cengalo v hlave. Pachol tak skočil do vody ale klesal ku dnu lebo neplával

(ze slovenské učebnice angličtiny)

 Přístup: z Čech nejrychleji dálnicí na Plzeň, Rozvadov, dále po dálnici Weiden –Regensburg, do Regensburgu, kolem Mnichova na Insbruck, dále směr Bregenz. Z dálnice odbočíme na Landeck, poté již bez dálnice směrem na St. Moritz (Švýcarsko), přes Malojapass do obce Bondo. Zde si lze zakoupit za 9 E, či 12 SF povolení ke vjezdu do doliny Bondasca, kterou až k definitivnímu konci silnice ještě asi 5 km. Odtud po svých buď na chatu Sciora (2,5 hod), nebo Fura (1,5 hod) po červeně značené cestě. Mezi těmito chatami vede modře značená cesta. Dále již citace z …

Průvodce Sudliches Bergell (1989) – Pizzo Cengalo 3370m.

Cesta č. 826 Z Capanna Gianetti Z hřebenem (WS wenig schwierig), skála II, 3,5 hod – sestupová cesta

Vděčná cesta normálka z CG-prvovýstup 1866

Popis cesty: Z CG na cestu č. 843 k sedlu (Colle Cengalo). Nyní sledovat lámavý hřebínek, obejít první vyvýšení ze severu a dojít k malému sedlu, ke kterému se dá také dojít přímo přes ledovec cestou č. 826. Dále přes sníh a suť k mužíku, potom traverz pohodlným pásem na jižní stranu a obejít druhou markantní věž v hřebeni (P3196). Nejprve po hřebeni pak jižním úbočím přes skály a bloky zpět na hřeben, kde začíná sněhová čepice. Po příkrém firnovém výšvihu, který je často zaledněnýse hřeben položí zpět. Pak již lehko na vrchol. Pozor na převěje.

 Cesta č. 827 SZ pilíř-Cengalský pilíř - nákres, FOTO, FOTOGALERIE Z AKCE

V+. 6-8 hodin

Prvovýstup: Gaiser, Lehmann 15.7.1937

1 zimní výstup. Guiatti 2š-26.12.1972

Velkolepý těžký výstup. Orientace ve stěně není vždy zcela snadná.

Přístup: Od Capanna di Sciora nebo Capanna Sacs Fura po cestě mezi těmito chatami k Valdrec dal Central. Odtud západním směrem vystoupáme k úpatí pilíře. Výstup začíná několik metrů vpravo u začátku kuloáru, nad ledovcovou trhlinou.

Popis cesty: Přes okrajovou trhlinu a pak lámavým terénem vzhůru kuloárem, (1LD) do té doby než můžeme přejít vlevo na markantní polici na úpatí strmého výšvihu. (4LD). Komínem a krátce koutem(zářezem)2LD k velké plotně. Přes ní horizontálně vlevo ke hraně a ke štandu za markantním skalním blokem kde začíná travou zarostlý kout..Jím 1 LD (V.). Další lanovou délku přímo vzhůru po hraně k malé terase(V+). Nyní 1LD(III) suťovým pásem. Řadou spár a koutů nejprve šikmo vlevo poté vpravo do blízkosti úzkých trhlin(úzkého komína, vytvořeným  odštípnutou plotnou. Těžce přes plotnu do komína a jím až k začítku zony ploten (V+).Nyní 80m vzhůru přes krásné plotny a desky (IV,V). Dále 1LD lehce držíce se vlevo k začátku dlouhého koutu (2LD)(IV,V). Nad koutem začíná velký plotnový štít(??), který překonáme náročným lezením na tření (1LD), držíce se lehce vlevo. Dostaneme se tak ke hraně pilíře a tou přes sněhové pole na vrchol.

Naše zkušenost:

1. Chata Sciora – přespání za 14 € (20SF), celkem komfortní winterraum. Na chatě jsou nákresy cest v okolí, např na Pizzi Gemeli (Buegleis 400m,5a), ve stěnách nad chatou (Sciora). Jde vesměs o cesty zajištěné nýty.

2. Přístup k Cengalu je krkolomný a nám zabral 3,5 hod. Z této strany je ledovec s mnoha trhlinami. Od chaty Fura podél V stěny Piz Badile je ledovec prakticky bez trhlin a tak přístup odsud se zdá lepší.

3. Cesta pilířem- ani z popisu a nákresu se nám správný směr nepodařilo najít. Nastupovali jsme příliš vysoko, tam kde ledovec končí. Nástup je spíše v úrovni Cassinovy cesty na Piz Badile.  Dolní část je velice lámavá.

4. Odkazy na webu:

http://www.valdimello.it/top/bregaglia/testi/cengalo-nord-foto.asp popis cesty pilířem

http://www.paolo-sonja.net/masino/carosel.html v italštině

http://www.berninasport.prodejce.cz/cengalo1997/cengalo.htm stránky Robina Bauma

http://web.tiscali.it/caimilano_ag/Rifugi/gianetti.htm stránky chaty C. Gianetti

http://www.sportextreme.com/phclmo39470  další cesty na Cengalo – Via Vinci a Don Carlos

http://www.bergell.ch/montagna_alpinismo.asp?language=2  Bergell home page

http://www.sachoherrohn.ch/rl3%20Unsere%20Hutten/Sciora.html stránka chaty Sciora (možnost on-line objednávky)

http://vinduska.hyperlink.cz/2002-07-17%20Cengalo/cengalo.htm Vláďova domácí příprava

5.další prameny:

 

©MK