Grazer Bergland - 2 krátká zastavení (09/2004, 05/2005)

[Mapa] [Naše cesty] [Hlavní stránka]

Do Grazer Berglandu jsme se vždy dostali tak trochu omylem. Poprvé na začátku podzimu, kdy na území celého Rakouska nepřetržitě pršelo a tato lokalita jako jedinná, se zdála být ušetřena děšťových mraků. Nebylo to sice stoprocentní, ale alespoň jsme neodjížděli úplně otrávení a nevylezení. Podruhé jsme se zde stavili na cestě do Chorvatské Paklenice. Je to přesně na půl cesty a tak lze 12 hodinovou cestu k moři přežít vcelku bezbolestně.
POPIS OBLASTI: Bergland se nachází na sever od Štýrského Hradce (Graz) a je ohraničen severně Breitenauer Talem, na jihu oestereichische Hügellandem. Nejvyšší vrcholy pohoří dosahují výšky kolem 1500m (nejvyšší Hochlantsch 1720m) a jsou převážně turistickými cíly. Oblast je známá také celou řadou soutěsek jako např. Baerennschützklamm, která je nejdelší a nejvyšší ve východních Alpách. Z lezeckého hlediska je zajímavý vrchol Rote Wand (1505m) a Rotelstein, což jsou vápencové masivy cca 200 m vysoké, s pěknými cestami v pevné převážně plotnovité skále. Oblast není svým rozsahem veliká a je trochu ve stínu blízkého Hollentalu. Nicméně pár dní se zde dá jistě strávit v dobře zajištěných cestách.
PŘÍJEZD: viz
mapka z Prahy směr Linz, dále na Salzburg, na dálniční křižovatce Voralpenkreutz odbočit na Graz a cca 50 km před ním na sjezdu č. odbočit na Bruck. Tím se vyhneme placenému tunelu před Grazem. Výchozím bodem je obec Mixnitz, blíže silnice Bruck-Graz, kde je velké travnaté parkoviště u vstupu do soutěsky Baerenschutzklam s možností přespání. Odtud již pěšky k útvarům Bergstall, Weissewand a Bruntallwaende. Kí Rote wand či Rotelsteinu je ještě potřeba pokračovat dále po silnici na Graz a odbočit cca po 5 km na Frohleiten a dojet až do obce Tyrnau. Odtud je již na parkoviště před Rote wand (znašeno) asi 3 km. Je zde zákaz táboření a pobytu po soumraku. Z Prahy trvá cesta asi 6 hodin při vzdálenosti 450 km.
KLASIFIKACE, JIŠTĚNÍ: používaná je UIAA klasifikace, jištění nýty a borháky na štandech. V cestách samozřejmě najdeme i řadu starých skob. Průvodce s topy je ke stažení na
www.bergsteigen.at.