...tak jsem se prvně dozvěděl o Kaiseru z knížky Pita Schuberta "Bezpečí a riziko" aneb učebnice soudního lékařství pro horolezce. Motivace myslím dostatečná pro výlet do neznámé oblasti. Ani na chatě Stripsenjochhaus, nepsanému centru lezení v Kaiseru nás nešetří. "Dávejte bacha, minulý týden tady byly tři smrťáky" varuje nás číšník ze Vsetína, který na chatě dobývá tvrdou měnu. Pohled na okolní vrcholy vzbuzuje úctu a respekt. Totenkirchl terasovitý kopec protkaný množstvím klasických a zejména novějších sportovnějších cest a pověstný Fleischbank (řeznický špalek), kde se psala historie alpského lezení (první sedmička "Pumprisse" od Helmuta Kieneho) a který nyní nabízí cesty nejvyšších obtížností, jsou od chaty zdánlivě na dosah.
Kaisergebirge tvoří 2 pohoří - Zahmer Kaiser, z horolezeckého hlediska nevýznamný a Wilder Kaiser, který je tvořen jedním hlavním hřebenem táhnoucím se od východu na západ, rozděleným průrvou Steinerne rinne a několika postranními převážně na sever směřujícími hřebeny - viz mapka. Oblast se nachází v blízkosti Kufsteinu,u rakousko-německých (tedy bývalých) hranic. Z Prahy přes Rozvadov, mnichovský okruh a směrem na Salzburg stále po dálnici je vzdálenost cca 500km. Z Kufsteinu směrem na Walchsee, u obce Kossen dále vpravo na Griesenau a odtud po silnici s mýtným až na parkoviště u Griesener Alm. Na chatu Stripsenjochhaus dále cca 1,5 hod pěšky.
Okolí chaty Stripsenjochhoaus je detailně zpracováno na chatovém webu, nebo zde ve stejné podobě převedeno do pdf jen jako přehledná topa. Topokarty jsou přílohou tištěného průvodce od Markuse Stadlera, na jehož stránkách lze najít alespoň přehled cest. Průvodce je poněkud nešťastně rozdělen do dvou dílů podle obtížností cest, čímž značně znesnadňuje vlastní orientaci v terénu.

VSTUP DO FOTOGALERIE