PAKLENICA - 05/2005

[Fotogalerie] [Naše cesty] [Hlavní stránka]

Musíte jet před sezónou, to tam nikdo nebude, nebude ani horko, moře chladné... takhle nějak nás motivovali přátelé pro návštěvu Paklenice. Měli pravdu do moře se nedalo vlézt a ve skalách nikdo nebyl protože skoro celý týden pršelo. Výlet byl také od samého začátku provázen problémy. Z původní osmičlenné lezecké úderné skupiny, jsme zbyli tři (mohou za to sociální bouře a rozpadlý motor).
Národní park Paklenica najdeme na chorvatském pobřeží, blíže Zadaru. Je to poměrně rozlehlá oblast 102km3, která je součástí Velebitského pohoří, jejíž pouze velmi malá část je zajímavá lezecky (viz mapka). Nejvyšší vrcholy dosahují kolem 1700m, naproti tomu dominanta lezecké části Anica kuk má pouhých 714m. Vyčerpávající zeměpisné informace a poznámky o fauně a floře lze najít ZDE.
Výchozím bodem je obec Starigrad-Paklenica asi 10 km od sjezdu z nové dálnice spojující Záhřeb se Zadarem. Do soutěsky je to odsud 1 km k recepci se závorou, kde je nutno zaplatit vstupné (30Kn/d, či 90Kn/5 d - stav 05/2005). Zde můžeme nechat auto, nebo popojet další cca 2 km k dalšímu parkovišti v bezprostřední blízkosti soutěsky. Nejoblíbenějším místem je těsná soutěska "Klenac", kde vedou převážně jednodélkové cesty (v průvodci popsány jako sektor "Klanci"